Aktuality


Vyšlo: Peter Spáč - Priama a zastupiteľská demokracia na Slovensku

Pondělí, 28. únor 2011

spac.gifSlovenská politika prešla po roku 1989 viacerými skúškami, ktoré otestovali kvalitu a pevnosť jej demokracie. Pod tento vývoj sa podpísalo mnoho faktorov, avšak viacerým z nich nebol v odbornom prostredí doposiaľ venovaný adekvátny priestor. Táto kniha si tak kladie za cieľ zaplniť túto medzeru a prináša obsiahle spracovanie základných atribútov slovenskej priamej a nepriamej demokracie, teda volebného systému do parlamentu a inštitútu referenda. V prvom prípade autor rozoberá vývoj slovenského volebného inžinierstva, komplexne zhodnocuje súčasný používaný volebný systém do Národnej rady Slovenskej republiky a posudzuje jeho možné alternatívy a ich očakávateľné dôsledky. Druhá časť knihy predstavuje analytický pohľad na jednotlivé, doteraz konané slovenské referendá s cieľom posúdiť príčiny neúspechu väčšiny z nich, ako i odhaliť skutočné motívy ich iniciátorov.

 

Vyšlo nové číslo Evropských volebních studií

Pondělí, 17. leden 2011

Dovolujeme si upozornit, že vyšlo nové číslo časopisu Evropská volební studia. Přímý link na časopis uvnitř článku.

 

Registrace na konferenci "How to communicate politics" je v plném proudu

Pondělí, 15. listopad 2010

Do 18. listopadu máte možnost registrovat se na konferenci "How to communicate politics" (a doprovodné workshopy), která proběhne 22.-23. listopadu na FSS a kterou Institut pro srovnávací politologický výzkum spolupořádá.  Více informací o programu a registraci se dozvíte na www.marketingpolitics.org.

 

Vyšlo: Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010

Úterý,  2. listopad 2010

volby2010.gifVolby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se dočkaly řady přívlastků, jako např. přelomové či překvapivé. Jejich výsledky jsou označovány jako nečekané a revoluční, odrážející jasný vzkaz veřejnosti politické elitě. Publikace Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 se snaží volební proces analyzovat v co největší možné šíři. Knihu lze rozdělit do tří pomyslných oddílů. První se věnuje okolnostem, jež volbám předcházely: vývoji politických stran a stranického systému ve volebním období 2006-2010 a otázce neuskutečněných předčasných voleb 2009. Ve druhém oddílu se nacházejí texty věnované samotným volbám 2010: otázce volebních programů, volební kampani jednotlivých stran, roli médií v kampani, volebním průzkumům, využití preferenčních hlasů, vlivu osobnosti kandidáta na rozhodování voličů a volební geografii, tedy územnímu rozložení volebních výsledků. Poslední oddíl je reprezentován jedinou kapitolou, která se zabývá možnostmi eventuálního volebního inženýrství aplikovaného na volby 2010.

 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 10 20   Následující   ››

Nahoru

 
 
autorizace